Virtuaaliset Suomenratsut

Suomenhevosten rotunäyttely 15.01.2017

Virtuaaliset Suomenratsut järjestää pitkästä aikaa rotunäyttelyt suomenhevosille. Tälläkin kertaa ne järjestetään ikäryhmäkilpailujen yhteydessä. Näyttelyt pidetään 15.01.2017 ja viimeinen osallistumispäivä on 05.01.2017. Huomioithan että hevosellasi tulee olla kuva josta pystyy arvostelemaan rakenteen.

Osallistuminen

Luokat

Tulokset

0. BIS-kehä

BIS1 Vaniman Jäälatte & Kaunon Tyttörukka & Fiktion Kanelikyyhky
BIS4 Tiilikan Lokinpoika
BIS5 Kuurimo

1. Varsat aikuiskuvilla

LKV1 leah - Kekrikepponen I-palk.
LKV2 leah - Vähäpellon Riivinki I-palk.
LKV3 Miisu - Kaihon Timantti-Varas I-palk.
LKV4 meea - Huvitutin Leluruhtinas I-palk.
LKV5 Jannica - Ponipalleron Lupiini II-palk.
6. dookie - Turmeltajan Heros II-palk.
7. rukkanen - Oldfinion Aamunkajo II-palk.
8. Miisu - Huvitutin Roihu II-palk.
9. Werry - Herkon Tavi-Tintti II-palk.
10. meea - Vähäpellon Riimineilikka II-palk.
11. Elli L. - Vappulan Amori II-palk.
12. Miisu - Vaaniman Haaveilija II-palk.
13. meea - Huvitutin Hosuli II-palk.
14. Kemiina - Fiktion Amaria II-palk.
15. rukkanen - Kaunon Terminaattori II-palk.
16. Elli L. - Nupun Taikahuilu II-palk.
17. rukkanen - Kaunon Monsuuni II-palk.
18. Jannica - Hopeinen Mysteeri II-palk.
19. Chaonna - Tähtipihan Kaneliässä II-palk.
20. Jannica - Ponipalleron Kesäyön Pelastus II-palk.
21. leah - Kahmon KelmiII-palk.
22. PJ - Salmiakkinoita II-palk.
23. PJ - Taikurin Tepponen III-palk.
24. PJ - Vuorelan Kastehelmi III-palk.
25. Veera R. - Kultasieni III-palk.

2. Varsat varsakuvilla

LKV1 Jannica - Pikkuvillivadelma II-palk.

3. Aikuiset orit

Suuren osallistujamäärän vuoksi aikuiset orit jaettu arpomalla kahteen ryhmään.

Ryhmä A
LKV1 leah - Kuurimo I-palk.
LKV2 turjake - Jänkäjaapo I-palk.
LKV3 Jenny - Kyrön Mielensäpahoittaja I-palk.
LKV4 Anniina N. - Vaniman Nokturno I-palk.
LKV5 Ireth - Viisikon Hangenkierä I-palk.
6. Viiru - EP Valon Poika I-palk.
7. Jannica - Adinan Drago II-palk.
8. Anniina N. - Vaniman Husaari II-palk.
9. turjake - Vähäpellon Murros II-palk.
10. Wiewi - Huvitutin Turkanen II-palk.
11. Jenny - Hulin Leijonakuningas II-palk.
12. dookie - Kieroikiskaus II-palk.
13. rukkanen - Villahaan Knoppi II-palk.
14. leah - Helmerrys II-palk.
15. Meeri N. - Metsäkartanon Krumelur II-palk.
16. Jaana K. - Tuuliharjan Rajavartija II-palk.
17. Ireth - Viisikon Hurmaus II-palk.
18. Werry - Wiljardi II-palk.
19. Meeri N. - Snillin Vesseli & Jannica - Vuornan Tooa II-palk.
21. Elli L. - Hukkuaalto II-palk.
22. Chaonna - Hurlumhei III-palk.
23. Milja H. (VRL-10674) - Haastajan Ruutu III-palk.
24. PJ - Moon Valtari III-palk.

Ryhmä B
LKV1 Wiewi - Tiilikan Lokinpoika I-palk.
LKV2 Milja - Pahus I-palk.
LKV3 dookie - Turmeltajan Hemuel I-palk.
LKV4 Anniina N. - Vaniman Almere II-palk.
LKV5 rukkanen - Mehtälän Elvis II-palk.
6. Ireth - Viisikon Polanne II-palk.
7. Jannica - Runon Helmiäinen II-palk.
8. Elli L. - Vinhan Aromi II-palk.
9. Kemiina - Pläsinpellon Rokkiromanssi II-palk.
10. rukkanen - Mieliteko II-palk.
11. Elli L. - Villahaan Veikka II-palk.
12. Jenny - Huuliharppukostaja II-palk.
13. dookie - Tivoliturma II-palk.
14. Viiru - Iki-Varma II-palk.
15. turjake - Moon Keksimonsteri II-palk.
16. Milja H. (VRL-10674) - Rallin Antti II-palk.
17. Wiewi - Saiturin Sarjamurhaaja II-palk.
18. PJ - Kuuralehdon Luukas II-palk.
19. leah - Haamupehtori II-palk.
20. Jaana K. - Pyryharakka II-palk.
21. Meeri N. - Snillin Radamsa III-palk.
22. meea - Kesälaakson Eemeli III-palk.
23. Milja H. (VRL-10674) - Ajan Kosto III-palk.
24. Jaana K. - Hiippari III-palk.

4. Veteraaniorit

LKV1 Anniina N. - Vaniman Heroiitti I-palk.
LKV2 rukkanen - Kuuralehdon Raiku I-palk.
LKV3 Anniina N. - Vaniman Älynväläys I-palk.
LKV4 Jenny - Moon Pyörre II-palk.
5. rukkanen - Kaunon Nokkostähti II-palk.
6. Jenny - Riiviöiden Julmuri II-palk.
7. Jenny - Mörkövaaran Runopoika II-palk.
8. Anniina N. - Vaniman Serpentis II-palk.
9. Jannica - A.D. Estellen Hilarius II-palk.
10. rukkanen - Rajattoman Frakkipakko II-palk.
11. Ireth - Kivikylän Viljo III-palk.
12. Ireth - Murhayön Kirkastus III-palk.
13. Jannica - Donastian Hirviö-Poika III-palk.
14. Jannica - M.L. Siro-Aatos III-palk.
15. Ireth - AGH Tuulenpuuska III-palk.

5. Aikuiset tammat

Suuren osallistujamäärän vuoksi aikuiset tammat jaettu arpomalla kahteen ryhmään.

Ryhmä A
LKV1 Anniina N. - Vaniman Jäälatte I-palk.
LKV2 Ireth - Mennentullenpalatessa & Meeri N. - Snillin Ametisti I-palk.
LKV4 Milja H. (VRL-10674) - Kuiskeen Pippurinen I-palk.
LKV5 Anniina N. - Vaniman Neitoperhonen I-palk.
6 turjake - Harmonian Suklaamyssy II-palk.
7. meea - Kaunon Haavehelinä II-palk.
8. Jenny - Vilijaana II-palk.
9. rukkanen - Kaunon Haavelma II-palk.
10. dookie - Turmeltajan Ilotulituike II-palk.
11. Wiewi - Fiktion Vala II-palk.
12. rukkanen - Kaunon Katajanmarja II-palk.
13. Jenny - Lööperin Brita II-palk.
14. Elli L. - Vuornan Tulppaana II-palk.
15. dookie - Fiktion Rikissa III-palk.
16. Meeri N. - Villahaan Mymmeli III-palk.
17. Milja H. (VRL-10674) - Teerivaaran Eka-Tyty III-palk.
18. Jannica - Kamilla III-palk.
19. Werry - Hortensian Jaderiina III-palk.
20. meea - Kaamosvanilja III-palk.
21. leah - Helmilintu III-palk.
22. Jaana K. - Pohjansoihtu III-palk.

Ryhmä B
LKV1 turjake - Seljasaaren Hallas I-palk.
LKV2 Jenny - Prinsessa Ruusunen I-palk.
LKV3 Ireth - Tiilikan Kakkua O-ou I-palk.
LKV4 dookie - Kuuralehdon Haltialaulu I-palk.
LKV5 Anniina N. - Vaniman Villanella & Ireth - Viisikon Jestas II-palk.
7. meea - Vuornan Myrskyhelmi II-palk.
8. Jannica - Lamourin Julia II-palk.
9. Werry - Helmin Lahja II-palk.
10. turjake - Hattuvaaran Sumutar II-palk.
11. rukkanen - Vilikutti II-palk.
12. Wiewi - Ruisunikko II-palk.
13. Wiewi - Kaunon Haaveuni III-palk.
14. Viiru - Snillin Havina III-palk.
15. Milja - Gielas III-palk.
16. Meeri N. - Runon Haivene III-palk.
17. Jaana K. - Sekakäytön Kuningatar III-palk.
18. Elli L. - Eelin Malla III-palk.
19. Jannica - Fiktion Kesähaave III-palk.
20. Milja H. (VRL-10674) - Tanssin Illusio III-palk.
21. Veera R. - Arvolaakson Valma III-palk.
22. Jaana K. - Rohkean Mollamaija III-palk.

6. Veteraanitammat

LKV1 rukkanen - Kaunon Tyttörukka I-palk.
LKV2 Anniina N. - Eskimiitti I-palk.
LKV3 Ireth - Moon Lumikuningatar II-palk.
LKV4 dookie - Tyrmis-Tys II-palk.
LKV5 rukkanen - Kaunon Kaamoslikka II-palk.
6. Anniina N. - Kujeiletko Keskenäsi II-palk.
7. Meeri N. - Västerbyn Ainutlaatuinen II-palk.
8. Anniina N. - Seljasaaren Helmetär II-palk.
9. Jenny - Siian Ehdollinen II-palk.
10. dookie - Kiusanhengetär & rukkanen - Haavelilja
12. Jannica - A.D. Elvin Helmiina III-palk.
13. Meeri N. - Moon Pikantti III-palk.
14. Jannica - Elvira III-palk.
15. Ireth - Metsälammen Enkelimieli III-palk.
16. Veera R. - Mörkövaaran Kesäyö III-palk.
17. Ireth - Fiktion Proosa III-palk.
18. Jannica - A.D. Elvin Estelle III-palk.
19. PJ - Tuulenpesän Pyörremyrsky III-palk.

7. Ruunat

LKV1 Veera R. - Haarlan Haliva II-palk.
2. dookie - Sumennus II-palk.
3. Ireth - Villahaan Syyshymy III-palk.

8. Kasvattajaluokka

Tuomarin kommentti: "Ei yllättänyt, että Vanimalaiset veivät kasvattajapalkinnon toistamiseen - erittäin hyvä kokonaisuus, onnea!"

LKV1 Anniina N. / Vanima
LKV2 narri ja Lissu T. / Susiraja
LKV3 Ireth / Viisikko
4. Werry / Hortensia
5. rukkanen / Kaunovaara
6. dookie / Turmeltaja
7. Jenny / Huvitutti
8. Jannica / Adina
9. Veera R. / Ponipallero
10. Mette / Hunajamäki
11. turjake / Hattuvaara
12. Milja H. / Pompeji

Veera R. / Ponipallero
o. Ponipalleron Joose
t. Ponipalleron Syysilta
t. Ponipalleron Kesäyön Lupaus
t. Ponipalleron Lupiini

Milja H. / Pompeji
o. Pompeji Brusi-Turo
o. Pompeji Alvaro
o. Pompeji Lieturo
t. Pompeji Villi-Monsteriina

dookie / Turmeltaja
o. Turmeltajan Hemuel
o. Turmeltajan Hurmeus
t. Turmeltajan Kisperiina
t. Turmeltajan Kajautus

Jenny / Huvitutti
o. Huvitutin Kromi
o. Huvitutin Roihu
o. Huvitutin Tosimörkö
o. Huvitutin Kaskisavu

Jannica / Adina
skp. Adinan Tähti-Tyttö
skp. Adinan Adalmina
skp. Adinan Enni
skp. Adinan Muumi

Anniina N. / Vanima
o. Vaniman Vinssi
o. Vaniman Heroiitti
o. Vaniman Älynväläys
o. Vaniman Valedro

Werry / Hortensia
o. Hortensian Lunttaaja
t. Hortensian Valhalla
o. Hortensian Viikinkihauta
t. Hortensian Jovina

narri ja Lissu T. / Susiraja
t. Maahanlaskija
t. Savusurmia
o. Pahankantaja
o. Sirkussurma

Mette / Hunajamäki
t. Hunajavieno
t. Hunajamäen Namiina
o. Hunajametku
t. Hunajamäen Säihke

Ireth / Viisikko
o. Viisikon Hukkalapsi
o. Viisikon Briljantti
o. Viisikon Vastahanka
o. Viisikon Häslinki

turjake / Hattuvaara
o. Hattuvaaran Valtias
t. Hattuvaaran Mollamaija
t. Hattuvaaran Jääleinikki
o. Hattuvaaran Karhunsyöjä

rukkanen / Kaunovaara
t. Kaunon Tyttörukka
o. Kaunon Visla
o. Kaunon Riemueetu
o. Kaunon Nokkostähti

9. 4-vuotiaiden ikäryhmä

Tutustu osallistujiin paremmin täällä.

tammat
LKV1 Ponipalleron Syysilta I-palk.
LKV2 Tuiskulan Loiste I-palk.
LKV3 Hunajamäen Helmipöllö I-palk.
LKV4 Mixedin Suklaasuu I-palk.
5. Kuuramaan Mutristus II-palk.
6. Mörkövaaran Satutaika II-palk.
7. Poniitta BRE II-palk.
8. Moon Sinisointu III-palk.
9. Hilu-Hilleri III-palk.
10. Hunajamäen Säihke III-palk.
11. Vaniman Jevinia III-palk.
12. Kuuramaan Liinaharja ei palk.
13. Kreivitär Iltatuuli ei palk.

orit
LKV1 Hortensian Lunttaaja I-palk.
LKV2 Rohdon Tavetti I-palk.
LKV3 Tuulenpesän Eepos I-palk.
LKV4 Mörkövaaran Mysli I-palk.
5. Voittopoika II-palk.
6. Vaniman Västäräkki II-palk.
7. Hiprakan Hullunmylly II-palk.
8. Fiktion Vinteri II-palk.
9. Armon Säälipoika II-palk.
10. Perinkonu III-palk.
11. Kaunankalpa III-palk.
12. Kas-Pian III-palk.
13. Villahaan Vaniljatango III-palk.
14. Kodon Kuparikäki III-palk.
15. Ponipalleron Joose III-palk.
16. Vaniman Hurmio III-palk.
17. Pläsinpellon Yllätysori ei palk.
18. Huvin Volteri ei palk.
19. Tuiskulan Jaloritari ei palk.

10. 5-vuotiaiden ikäryhmä

Tutustu osallistujiin paremmin täällä.

tammat
LKV1 Fiktion Kanelikyyhky I-palk.
LKV2 Hattaravillan Myrtti I-palk.
LKV3 Lamourin Nuppu I-palk.
LKV4 Tuiskulan Valpuri I-palk.
5. Hunajamäen Hunajaton II-palk.
6. Runon Juliet II-palk.
7. Kaapparin Minerva III-palk.
8. Moon Tomusokeri ei palk.
9. VM Tähtisumu ei palk.

orit
LKV1 Kuukarin Kermitti I-palk.
LKV2 Kuuralehdon Asser I-palk.
LKV3 Moon Himmeli I-palk.
LKV4 Vähäpellon Uskoton I-palk.
5. Viisikon Tuulenraivo II-palk.
6. Varpulammen James Bond II-palk.
7. Riinalan Raisu & Viisikon Häiriötekijä II-palk.
9. Fiktion Varjelus III-palk.
10. Hymnin Rymy-Reemeli III-palk.
11. Moon Jäätävä III-palk.
12. Hulivilleri ei palk.
13. Tyynituure ei palk.

11. Piirretyt

LKV1 Ireth - Viisikon Nuttu Nurin I-palk.
LKV2 Kemiina - Närhen Varjosielu I-palk.
LKV3 Veera Ruusula - Sadehelmen Hattara I-palk.
LKV4 Anna - Viimeinen Unelma I-palk.
LKV5 Anna - Henkien Kätkemä I-palk.
6. Jannica - Sadehelmen Saraste II-palk.
7. Ireth - Eelin Lumetar II-palk.
8. Ireth - Viisikon Pikkuliitäjä II-palk.
9. rukkanen - Tämä Tyttö Tanssii II-palk.
10. Meeri N. - Helmiäinen II-palk.
11. Jannica - Kaneli II-palk.
12. Anna - Hiskias Hallavaharja III-palk.
13. rukkanen - Helavalkee III-palk.
14. Meeri N. - Carbonaran Matriksi III-palk.
15. Rähinä - K.R. Härmää Karussa III-palk.
16. Meeri N. - Snillin Hittavainen III-palk.
17. Jannica - Adinan Kreivitär III-palk.
18. Veera Ruusula - Runo-Taika III-palk.
19. Veera Ruusula - Vislaus-Poika III-palk.